Az üzleti világ folyamatos változásban van, és ebben a dinamikus környezetben a versenyjog kiemelkedő szerepet játszik. Ahhoz, hogy megértsük, hogyan formálódott ez a jogág az évszázadok során, szükséges végig menni legfőbb történeti megállóin. Cikkünkben összefoglaltuk a versenyjog legfőbb tudnivalóit és a magyar versenyjog fejlődését annak érdekében, hogy könnyebben eligazodjunk az üzleti világban.
A versenyjog fogalma
A versenyjog a gazdasági jog egyik ága, mely a fogyasztók megkárosításának megakadályozására törekszik, valamint erre vonatkozóan tartalmaz jogszabályokat. Célja, hogy a piacgazdaság alapját képző gazdasági verseny ellenőrizve legyen.
Két főbb oldalról közelíthető meg amelyek a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalma.
Tisztességtelen piaci magatartás tilalma
A modern piacgazdaságok államai egyre inkább indirekt módon szabályozzák a gazdasági versenyt. A magyar versenyjogi szabályozás tilt mindenfajta tisztességtelen piaci magatartást – néhányat pedig külön is kiemel:
- hírnévrontás,
- üzleti titok megsértése,
- bojkott felhívás,
- áru- vagy szolgáltatás hamis megjelölése,
- a versenytárgyalás és a pályáztatás tisztaságának megsértése.
A versenykorlátozás tilalma
A versenykorlátozások joga a következő területeket öleli fel:
- versenykorlátozó megállapodások tilalma, azaz kartelltilalom
- gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tilalma,
- vállalatok közötti összefonódások ellenőrzése, azaz fúziókontroll.
A magyar versenyjog fejlődése
A magyar versenyjog első említendő törvénycikke az 1923. évi V. törvénycikk a tisztességtelen versenyről, mely a versenytársak egymással szemben kifejtett tisztességtelen magatartásait szabályozta. Ilyen magatartásokra példa lehet a hitelrontás, bitorlás és utánzás vagy üzleti titok megsértése.
A versenyjog történetének további lépései:
- a tisztességtelen gazdasági tevékenység tilalmáról szóló évi IV. törvény,
- a tisztességtelen piaci magatartás tilalmáról szóló évi LXXXVI. törvény, amelyben már benne volt a versenykorlátozások joga,
- a jelenleg hatályos 1996. évi LVII. törvény a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról.
A jogág folyamatos fejlődése azt mutatja, hogy a magyar jogrendszer lépést tart az üzleti környezet változásaival, illetve elkötelezett a verseny tisztasága és a piaci egyensúly fenntartása mellett.
Fontos tisztában lennünk a versenyjog alapvető elemeivel, hiszen biztosítja számunkra a vállalkozások tisztességes versenyét, ami elősegíti továbbá az árak csökkenését, valamint a minőség javulását is.
Amennyiben további kérdések merülnének fel a Szerzi platform regisztrált ügyvédei online jogi tanácsadás keretén belül nyújtanak Önnek segítséget.