A lakáskiadás egy kézenfekvő opció lehet, amikor passzív jövedelem generálására van szükségünk. Ez egy kényelmes lehetőség, melynek biztonságossá tételéhez a legfontosabb előfeltétel az, hogy bérbeadóként tisztában legyünk a lakáskiadás legfontosabb szabályaival, jogainkkal és kötelezettségeinkkel.
Lakáskiadás, a passzív jövedelemforrás
Sokak álma az, hogy mindennapi feladataiknak búcsút mondva olyan tevékenységekkel tölthessék az idejüket, melyek örömet okoznak nekik anélkül, hogy a havi bevétel miatt kelljen aggódniuk. Szerencsére ez nem egy elérhetetlen vágyálom, hiszen a passzív jövedelemforrások éppen ennek a megvalósításában vannak segítségünkre. Egy lakás kiadása tökéletes példa lehet erre, hiszen a bérleti díjnak hála, minden hónapban számíthatunk jövedelemre.
Az alábbiakban összeszedtük a lakás kiadásához szükséges bérleti szerződés legfontosabb tudnivalóit.
Mi a lakásbérleti szerződés?
Amennyiben a meglévő ingatlanunkat kamatoztatni tervezzük, elengedhetetlen, hogy ezt a lehető legnagyobb jogi biztonság mellett tegyük. Ennek biztosítéka a bérleti szerződés.
A lakásbérleti szerződés a bérleti szerződés egyik altípusa, mely az ingatlan bérbeadója és a bérlő között jön létre.
A legjelentősebb rendelkezéseket ezzel kapcsolatban a Polgári Törvénykönyv és a Lakástörvény tartalmazza.
A lakásbérleti szerződés tartalmi elemei
A bérleti szerződés esetében elsősorban maradéktalanul meg kell határoznunk a bérlő és a bérbeadó személyét. Bizonyosodjunk meg az alábbi adatok helyességéről:
- A bérbeadó és a bérlő neve,
- lakcíme,
- születési neve,
- anyja neve,
- születési helye és ideje.
A bérleti szerződés lényegi eleme továbbá a bérlemény megjelölése, azaz a lakás pontos meghatározása. Fel kell tüntetnünk az ingatlan címét, helyrajzi számát és alapterületét.
A bérleti jogviszony időtartamának rögzítése sem elfelejtendő. Szerepeljen, hogy határozott, vagy határozatlan időre bérli a bérlő a lakásunkat, hiszen ez később, a szerződés megszűnése szempontjából jelentős lesz.
A bérleti díj rögzítése esetén az összeg meghatározásán felül érdemes a rezsi összegét, a fizetés módját és határidejét is a szerződés részévé tennünk. A legtöbb bérleti szerződésben a felek kaució fizetésében is megállapodnak. Amennyiben bérlő semmilyen kötelezettséget nem okozott, a kaució teljes összege visszajár.
Sajnos sokan az internetről gyűjtögetett szerződésmintákból próbálnak szerződést alkotni, azonban ez később buktató lehet, hiszen a legtöbb esetben ezek hatálytalan, és egymásnak ellentmondó rendelkezéseket tartalmaznak. Ennek kiváló alternatívája lehet az okosdokumentumok használata. A Szerzi platformon elérhető lakásbérleti szerződés segítségével gyorsan és a hatályos jogszabályoknak megfelelően készíthetjük el szerződésünket.