Valószínűleg mindannyian találkoztunk már ezzel a szerződéstípussal, hiszen olyan gyakori, hogy a hétköznapi életben is számtalanszor előfordul. A megbízási szerződés az egyik legegyszerűbb jogi megállapodás, ugyanakkor bonyolultabb élethelyzetek megoldására is alkalmas lehet.
Mi a megbízási szerződés célja?
Amikor üzleti, vagy személyes kapcsolatban egy bizonyos feladatot valaki más végez el helyettünk, megbízási szerződés jön létre közöttünk. Ahhoz, hogy egyértelművé tegyük, hogy pontosan mi ez a feladat, milyen tevékenységet várunk el, mik a jogaink és kötelezettségeink, milyen határidőket kell megtartanunk, érdemes írásban rögzítenünk a megállapodás feltételeit.
Kik a szerződő felek?
A megbízási szerződés alapvetően két fél között jön létre: a megbízó és a megbízott között. A megbízó az, aki kijelöli a megbízott feladatát és meghatározza a teljesítés legfontosabb követelményeit, a megbízott pedig elvégzi azt. A megbízott tevékenységéért ellenszolgáltatás jár, amelyet megbízási díjnak nevezünk, de természetesen a felek abban is megállapodhatnak, hogy a vállalás ingyenes.
Milyen szabályok vonatkoznak a megbízási szerződésre?
A megbízási szerződés legfontosabb szabályait a Polgári Törvénykönyv tartalmazza, viszont ezek a rendelkezések inkább egyfajta keretet biztosítanak, hiszen a felek szabadon eltérhetnek tőlük, és a számukra legmegfelelőbb módon alakíthatják a megállapodásuk tartalmát.