A Szerzi blog és hírek cookie-kat használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk az oldalon. További részletek az Adatvédelmi Irányelvekben.
Elfogadás
Szerzi hírek és blog
  • Írások
  • Jogi egypercesek
  • Szerzi jogi platform
    • Dokumentumok
    • Jogi tanácsadás
    • Áraink
    • Regisztráció
  • Segítség
    • Kapcsolatfelvétel
    • Fizetési tájékoztató
    • Adatvédelmi Irányelvek
    • Általános Szerződési Feltételek
Olvasás: Ajándékozási szerződés minta helyett okos szerződés
Megosztás
Online jogi tanácsadás
Szerzi hírek és blogSzerzi hírek és blog
Betűméret módosításaAa
  • Írások
  • Jogi egypercesek
  • Szerzi jogi platform
  • Segítség
Keresés
  • Írások
  • Jogi egypercesek
  • Szerzi jogi platform
    • Dokumentumok
    • Jogi tanácsadás
    • Áraink
    • Regisztráció
  • Segítség
    • Kapcsolatfelvétel
    • Fizetési tájékoztató
    • Adatvédelmi Irányelvek
    • Általános Szerződési Feltételek
Kövessen minket
Szerzői jog @ 2023 Szerzi UG (haftungsbeschränkt)
Szerzi hírek és blog > Szerződések > Ajándékozási szerződés > Ajándékozási szerződés minta helyett okos szerződés
Ajándékozási szerződés

Ajándékozási szerződés minta helyett okos szerződés

Az ajándékozási szerződés hiánya sok kárt tud okozni családon belül. Egy apa aki gyermekeinek adott több millió forint pénzt később megélhetési nehézségekbe ütközött, akinek a segítséget már nem viszonozták.

Czomba Máté
írta: Czomba Máté
Megjelenítve 2024-07-01
13 perc olvasási idő
Megosztás

Ajándékozás mögött legtöbbször a szimpla jóakarat van. Előfordul, hogy a szűkös pénzügyi helyzetbe került ismerősünket ki akarjuk segíteni (jellemzően pénzzel vagy egyéb dologgal). Gyakran előfordul az az eset is, hogy idős ember szeretne a gyermekein segíteni és a házát odaadja nekik ajándékba. Előfordul, hogy az említett esetek azonban nem úgy sülnek el, ahogy azt eredetileg elgondoljuk. Az ajándékozás – bár lényegtelen, hogy jó szívből jön vagy egyéb gazdasági megfontolás adja az alapját – könnyen visszaüthet és nem éri el a hatását. Főleg akkor, ha az internetre feltett ajándékozási szerződés minta kerül a kezünkbe. A legnagyobb kárt azonban minden esetben a rendezetlen jogi körülményei okozzák. Fontos információt gyűjteni, hiszen a jogszabályok segítséget nyújtanak a kellemetlen helyzetek orvoslására, ezért érdemes tájékozódni az ajándékozási szerződés legfontosabb tudnivalóiról. Ebben a cikkünkben az ajándékozás jogi szabályozásáról olvashat, és a következőekben felhozott történetetek nagyban segítenek, hogy ne végezzük kisemmizett helyzetben.

Tartalom
Ajándékozási szerződésAjándék vagy kölcsön?Ajándékozás tárgyaAjándék feltétellel vagy feltétel nélkül?Létfenntartást veszélyeztető helyzetAjándékozás körülményeiAjándék visszaköveteléseAjándékozási szerződés okosan

Ajándékozás keretei

Miért kellene szerződést írni az ajándékozásról? Az teljesen elvenné az egész lényegét és nem tudnánk meglepetést okozni. Több kérdés is felmerül azonban, amelyek rögtön más fénybe helyezik az írásbeli szerződés valós szükségességét.

  • Mit lehet ajándékozni?
  • Ingatlan esetében van külön feltétel vagy tudnivaló?
  • Követelik, de meggondolta magát és mégsem adná oda az ajándékot?
  • Visszakövetelhető az ajándék, ha rossz anyagi helyzetbe került valaki?
  • Számít az ajándék értéke?
  • Illeték vagy adó terheli az ajándékozást?

A jogi szabályozás alapvetően mindezekre kitér, ezért ha mégsem lennénk biztosak a lehetőségeinkben és a jogi keretekben, úgy a következő fejezetek szolgáljanak ismeretterjesztő céllal.

Ajándékozási szerződés

Próbálja ki az Ajándékozási Szerződés okosdokumentumot!
Kipróbálom

Ajándék vagy kölcsön?

A felperes ajándékozó 2 304 000 forintot adott az alperesnek azzal a feltétellel, hogy később átruházza rá az ingatlan tulajdonjogát. A felperes azt hangoztatta, hogy a pénzt nem ajándék, hanem kölcsön formájában adta az ingatlan megvásárlásához. Pfv.II.21.920/2012/3.

Kapcsolatuk megromlása után megpróbálta visszaszerezni a pénzt vagy megszerezni az ingatlan tulajdonjogát, azonban az alperes ezt nem támogatta. Az alperes tagadta, hogy a pénzt a felperestől kapta volna, és azt állította, hogy saját forrásaiból vásárolta meg az ingatlant. Később azt is hozzátette, hogy a pénzt két nagybátyja adta neki ajándékba.

A bíróság szerint a felperes által nyújtott pénz ajándék volt, amelynek célja az ingatlan tulajdonjogának megszerzése volt. Az elsőfokú ítélet szerint a felperes ajándék visszakövetelési igénye megalapozott volt, mivel az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés (az ingatlan tulajdonjogának megszerzése) meghiúsult.

Az egy másik későbbi perben kiderült, hogy a felperes igénye már elévült. Ennek köszönhetően a felperes nem követelheti vissza az ingatlant, és nem jogosult semmilyen további kártérítésre. Fontos, hogy amennyiben egy ajándékozási szerződéssel rendelkezünk és a megajándékozott nem akarja visszaadni az ajándékot, úgy a bíróságon kereset formájában érvényesítve megszakíthatjuk az elévülést. E miatt pedig nem esünk el az idő múlása miatt a jogos követelésünktől.

Ajándékozás tárgya

Ajándékozás során a dolog tulajdonjogát ingyenesen ruházza át az ajándékozó a megajándékozottra. Átruházhatók ezzel a móddal többek között a következő dolgok: gépjárművek, biciklik, laptopok és más elektronikai eszközök vagy akár értékes ékszerek is. Más helyzetben vagyunk az ingatlanok tekintetében (ideértve a termőföldeket is), ugyanis ezeket speciális szabályozás jellemzi. [drlanczi.hu]

Míg az egyszerűbb ingó dolgokat nem feltétlenül kell írásbeli ajándékozási szerződésben átruházni (pl.: egy hűtőszekrény esetében) addig az ingatlanokat csak írásban rögzített ajándékozási szerződés alapján ruházhatjuk át. Lehetőségünk van az ingó vagy ingatlan dolgokon felül még jogot vagy követelést is átruházni. Ezeknek a különös jellege miatt azonban a jogi tanácsadás igénybevétele kifejezetten ajánlott. Vegyünk példaként egy fakitermelési jogot, amelynek az ajándékozása már sokkal összetettebb jogi procedúrával jár. [FNLAW]

A családon belüli ajándékozások gyakran érzelmi alapokon nyugszanak, de jogi értelemben a feltételek világos megfogalmazása és közlése elengedhetetlen ahhoz, hogy később jogi igényt lehessen alapítani rájuk. Az ajándékozási szerződések esetében mindkét fél jogai védelmet élveznek, és az ajándékozónak gondosan mérlegelnie kell a hosszú távú következményeket. Attól függetlenül, hogy az ajándékozás tárgya pénz, ingatlan vagy egyéb ingóság, érdemes tisztázni a körülményeket. Ha valamilyen feltevéssel adjuk az ajándékot, érdemes mindig papírra vetni, hiszen úgy bizonyítható és később kikényszeríthető, illetve ha szükséges, visszakövetelhető. [BPLegal]

Ajándékozási szerződés
Próbálja ki az Ajándékozási Szerződés okosdokumentumot!
Kipróbálom

Ajándék feltétellel vagy feltétel nélkül?

Családon belül pénz ajándékozás sokszor előfordul. Gyakran feltétel vagy feltevés nélkül, hiszen a családtagok ott és úgy segítik egymást, ahogyan tudják. Nem minden esetben jelenti, hogy veszélytelen lenne egy ajándékozás, ugyanis könnyen családi feszültségeket vagy ellentéteket szíthat. Ha az egyik gyermek pénzügyi segítséget kap, akkor a másik is ugyanazt az összeget kapja, illetve az idő során mérlegre teszik, kinek pontosan milyen segítség érkezett a szülőktől. Esetleg fordított helyzetben a szülő az aki segítséget várna gyermekeitől a sok-sok év támogatása és gondozása után, azonban gyakori, hogy csak hűtlenséggel vagy közönnyel találkozik. Pfv.II.20.483/2013/4.

A szülők – bár önzetlenül támogatják gyermekeiket – mégis remélik, hogyha szükségük lesz rá a későbbiekben, ugyanazt a törődést visszakaphatják, különösen akkor, ha ingyenesen juttatnak ajándékot gyermeküknek (pl.: önálló háztartás alapításához vagy családalapításhoz). Ebben az esetben figyelmen kívül hagyni a saját érdekeinket és csupán remélni, hogy minden úgy megy majd, ahogy szeretnénk kissé könnyelműnek tűnik. Az erkölcsi elvárás a szülők részéről ugyanis klasszikusan olyan helyzetnek minősül, ami könnyen viszonzatlan marad.

Az az édesapa is hasonlóan gondolkozott, aki lányainak adott egyenként 800 000 forintot abból a célból, hogy támogassa őket anyagi helyzetük tekintetében. Nem történt azonban semmilyen írásbeli rögzítése az ajándékozásnak, amely később már csak olaj volt a tűzre.

A családapa tehát relatíve nagyobb pénzösszeget ajándékozott családon belül. Feltevését erkölcsi elvárására alapította, hogy ha később segítségre szorul idősebb korában, a lányai majd kisegítik. A feltevés erkölcsi jellege azonban nem kényszeríthető ki. Bár állítása szerint ezt a feltevést, mint feltételt a lányaival is közölte, az írásba foglalt ajándékozási szerződés elmaradása miatt a bíróság előtt nem tudta megfelelően bizonyítani, ezzel elesett 1 600 000 forinttól, valamint a lányaival való viszonyának megromlásához vezetett. Mit tehet ilyenkor egy szülő?

Érdemes tehát írásban ajándékozási szerződést kötni nagyobb pénzösszegek ajándékozása esetén. Bár kellemetlennek tűnik, elsőre mégis igazolják az ehhez hasonló esetek, hogy releváns és szükséges megoldás az írásba foglalás. Jelen esetben az ajándékozónak írásban kellett volna kétséget kizáróan rögzítenie, hogy az ajándékozás alapjául szolgáló feltevést kifejezetten vagy legalább a megajándékozottak által kétséget kizáróan felismerhető módon kinyilvánította.

Az ajándékozónak az esetleges elképzelései, vagy reményei, amelyeket sem az ajándékozáskor, sem később nem juttatott kifejezésre, nem azonosíthatóak a jogszabályban rögzített feltevéssel. Tehát bele kell foglalni a szerződésbe érthető módon, hogy a pénz ajándékozása azzal a feltétellel történik, hogy az ajándékozónak a későbbiekben anyagi támogatást nyújt és gondozást teljesít a megajándékozott. Az ajándékozásra vonatkozó feltétel kinyilvánítás bizonyításának legegyszerűbb módja pedig az ajándékozási szerződés írásba foglalása.

Létfenntartást veszélyeztető helyzet

Abban az esetben, ha feltevésre próbálja alapítani az apa a keresetét és a bíróság szerint nem állja meg a helyét az érvelés, szokás másodsorban a létfenntartás veszélyeztetettségére alapítani a kereseti kérelmet. Ilyenkor azonban szükséges vizsgálni mind az apa, mind a lányai vagyoni viszonyait, annak érdekében, hogy megálljon a létfenntartás veszélyeztetettsége, illetve, hogy a lányoknak sem veszélyezteti a létfenntartását az elvonandó pénzösszeg. [szakcikkadatbázis]

Három együttes feltétel meglétében jogosítja fel: 

a) csak a még meglévő ajándék követelhető vissza, 

b) csak annyiban, amennyiben arra az ajándékozónak a létfenntartása érdekében szüksége van és 

c) csak akkor, ha az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti.

Az apa tehát a még meglevő ajándékot visszakövetelheti annyiban, amennyiben arra létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. Ez valójában azért valósulhat meg ilyen formában, mivel a bírói gyakorlat szerint az ajándékozás egy ingyenes és kétoldalú jogügyletnek minősül.

A létrejötte után pedig a megajándékozott jogai is védelemben részesülnek. Ezért meghatározott, lényeges, komoly és valós okoknak kell fennállniuk ahhoz, hogy az eredményes visszakövetelésre sor kerülhessen. Máskülönben az ajándékozást követően, ha bármikor egyoldalúan visszakövetelnénk az ajándékokat az meglehetősen zavarba ejtő szituációkat eredményezne, illetve a tulajdonjoghoz való jogunk sérülne.

Ajándékozás körülményei

Az ajándékozás részleteinek alapos megértéséhez számos tényezőt kell figyelembe vennünk. Például fontos, hogy milyen volt az ajándékozó és az ajándékot kapó személy közötti kapcsolat az ajándékozás előtt. Meg kell vizsgálni továbbá, hogy mennyire értékes az ajándék – ha az ajándék értéke kirívóan magas, az arra utalhat, hogy az ajándékozást valóban a feltételezett okok indokolták. A társadalmi szokások is szerepet játszanak ilyenkor, hiszen a szokásos mértékű ajándékot általában nem lehet visszakövetelni.

Jogi tanácsadás
Igényeljen Online jogi tanácsadást
Kipróbálom

Ajándék visszakövetelése

Az ajándékozónak bizonyos feltételek fennállása esetén lehetősége van az ajándékot visszakövetelni.

A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) különféle eseteket részletez, amikor az ajándékozónak jogában áll az ajándék visszakövetelése:

  1. Létfenntartása érdekében. [Bírosag.hu]
  2. Súlyos jogsértés miatt. [Kúria]
  3. Feltevés meghiúsulása miatt. [Jogadó]

Ugyanakkor a jogszabály védelmezi a megajándékozottat is, így meghatároz néhány kivételt a visszakövetelés kapcsán, ahol nem lenne helyénvaló a visszakövetelés:

  • Az ajándék szokásos mértékűnek tekinthető, amiben két tényezőt vesz figyelembe a gyakorlat: a társadalmi közfelfogást és a felek vagyoni helyzetét.
  • Az ajándék, vagy annak helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs a megajándékozott birtokában.
  • Ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta.
  • Megbocsátásnak, illetve a visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb időn át nem követeli vissza. [Index]

Az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés végleges meghiúsulása esetén az ajándék, illetőleg az ajándék helyébe lépett érték, csak akkor követelhető vissza, ha az ajándékozás összes körülményére kiterjedő alapos vizsgálódás alapján megállapítható, hogy

  • az ajándékozást valamilyen lényeges körülményre vonatkozó feltevés indította, és
  • az ajándékozásra kétséget kizáróan e feltevés nélkül nem került volna sor.

Ebben az esetben a bizonyítás terhe az ajándékozót terheli.

Az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés végleges meghiúsulása miatt az ajándék csak akkor követelhető vissza a megajándékozott örökösétől, illetőleg az örököstől csak akkor követelhető az ajándék helyébe lépett érték, ha e jog gyakorlása

  • a feltevés jellegére,
  • az ajándékozás körülményeire és
  • az ajándékozó életviszonyainak alakulására tekintettel
  • a társadalmi felfogás szerint indokolt és elfogadható. [Jogadó]
Ajándékozási szerződés
Próbálja ki az Ajándékozási Szerződés okosdokumentumot!
Kipróbálom

Ajándékozási szerződés okosan

Az ajándékozási szerződéssel kapcsolatban rengeteg probléma felmerül a gyakorlatban, főleg a visszaköveteléssel kapcsolatban, amelynek alapját a feltevés meghiúsulása adja a legtöbbször. Mivel a feltétel, amire tekintettel ajándékoznak, elmarad, így az ajándék is elveszti célját. Ezzel azonban nem érdemes kockáztatni, hiszen a nagyobb értékű ajándékok komoly veszteséget okozhatnak a családokban és a háztartásokban egyaránt. Ezért érdemes bebiztosítani az ajándékot és annak célját egy ajándékozási szerződéssel.

Könnyen és egyszerűen készíthet ajándékozási szerződést a Szerzi okosszerződés készítő programjával. Mindössze annyit kell tenni, hogy megválaszol néhány lényegi kérdést a szerződéssel kapcsolatban és a program elkészíti az ajándékozási szerződés személyre szabott verzióját.

Amennyiben további kérdése merül fel, vagy bármely jogszabályi rendelkezéssel problémája akad, forduljon bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédekhez, akik online jogi tanácsadás keretében állnak rendelkezésére.

Jogi tanácsadás
Igényeljen Online jogi tanácsadást
Kipróbálom

CÍMKÉK:ajándékajándékozásajándékozási szerződésajándékozási szerződés mintaonline jogi tanácsadásonline ügyvédpénz ajándékozáspénzajándék
Ossza Meg A Cikket
Facebook Hivatkozás másolása Nyomtatás
Előző Cikk Meghatalmazás közgyűlésen postaládákkal Meghatalmazás veszélyei: amikor a közös képviselő magára szavaz
Következő Cikk Pénz ajándékozás kutyával Pénz ajándékozás családon belül
FacebookTetszik
XKövetés
Legnépszerűbb írásaink
Diákmunka - megbízási szerződés
Megbízási szerződés
Diákmunka megbízási szerződéssel – egyszerűen
2025-05-11
Társasház - Közös képviselő
Társasházi jog
Közös képviselők regisztrációja: fontos tudnivalók egy helyen
2025-05-11
A megbízási szerződés felvetheti egy személy büntetőjogi felelősségét?
Kötelmi jogMegbízási szerződés
Megbízási szerződés: felmerülhet a büntetőjogi felelősség?
2025-05-05
Hibás termék - adásvételi szerződés
SzerződésekAdásvételi szerződés
Adásvételi szerződés – mit tehetek, ha rossz a termék?
2025-05-03
Kerti parti - öröklés - mozaikcsalád
Öröklési jog
Öröklés és mozaikcsalád: kinek, mi és hogyan jár?
2025-05-01

Talán még tetszene

Ajándékok - ajándékozási szerződés
Ajándékozási szerződés

Ajándékozási szerződés – elvehetik az ajándékomat?

12 perc olvasási idő
Dolgozó méhek kaptárban, munkajog, online ügyvéd chat
Online jogi tanácsadásÜgyvédek

Online Ügyvéd: Munkajogi tanácsadást kérhet

3 perc olvasási idő
Ajándék - ajándékozás
Ajándékozási szerződés

Kell-e ajándékozási szerződés a locsolópénz átadásához?

9 perc olvasási idő
kutya ajándék teddy macival, ajándékozási szerződés
Ajándékozási szerződésSzerződésekÜgyvédek

Ajándékozási szerződés

4 perc olvasási idő
Szerzi hírek és blog
Szerzői jog @ 2024 Szerzi UG (haftungsbeschränkt)
A Szerzit az Enliven Systems Kft. üzemelteti (Szolgáltató)
A Szerzi szerzői jogi tulajdonosa a német bejegyzésű Szerzi UG (haftungsbeschränkt). A Szerzi rendszer/weboldal/honlap használatával Ön és a Szolgáltató elfogadja az Általános Szerződési Feltételekben és az Adatvédelmi és Adatbiztonsági Szabályzatban foglaltakat és magára kötelező érvényűnek tekinti.
Enliven Systems Korlátolt Felelősségű Társaság
Közösségi adószám – HU25962295
Cégjegyzékszám – 01-09-430941
Európai egyedi azonosító – HUOCCCSZ.01-09-430941
D&B D-U-N-S – 366670954
LEI azonosító – 9845004CD193AC4B6338
E-mail cím – hello@szerzi.hu

Fedezze fel a Szerzit

  • Regisztráció
  • Funkciók
  • Áraink
  • Ügyvédeknek

Rólunk

  • Szerziről
  • Ügyvédközvetítés
  • Vitarendezés
  • Blog
  • Impresszum

A Szerzi nem minősül jogi szolgáltatásnak vagy közvetített jogi szolgáltatásnak. A Szerzi nem tud felelősséget vállalni semmilyen a Szerzi szolgáltatásaiból fakadó kárért. Javasoljuk, hogy generálható dokumentumokkal kapcsolatban is keresse Szerzin a képzett és ellenőrzött Ügyvédeket jogi tanácsadás céljából.

Segítség

  • Adatvédelmi irányelvek
  • Segítség
  • Fizetési Tájékoztató
  • Visszatérítés
  • Gyakran Ismételt Kérdések
  • Általános Szerződési Feltételek

Szerzi a jogi platform

Jogi tanácsadásra van szüksége vagy intelligens dokumentumszerkesztőre?
Kipróbálom

A Szerzi nem minősül jogi szolgáltatásnak vagy közvetített jogi szolgáltatásnak. A Szerzi nem tud felelősséget vállalni semmilyen a Szerzi szolgáltatásaiból fakadó kárért. Javasoljuk, hogy generálható dokumentumokkal kapcsolatban is keresse Szerzin a képzett és ellenőrzött Ügyvédeket jogi tanácsadás céljából.

Köszöntjük újra!

Lépjen be a fiókjába!

Username or Email Address
Password

Elfelejtette a jelszavát?