Mindennapi életünk során sajnos előfordulnak olyan események, melyek során kárt szenvedünk. Legyen szó autóbalesetről, szolgáltatási hibáról vagy akár egy egyszerű, szomszéddal fennálló konfliktusról, a kártérítési kérdések könnyen mindennapi részévé válhatnak életünknek. Cikkünkben kifejtjük a kártérítés fogalmát és formáit.
Mi is az a kártérítés?
Kár alatt csak a közbeszédben érthetünk mindenféle hátrányt, a jogban sokkal szűkebb a fogalom, ugyanis csak a vagyonunkban vagy személyünkben bekövetkező, pénzben mérhető, ár- és piaci értékviszonyok alapján számítható megrövidülés minősül kárnak.
A kártérítés célja, hogy a károsultat olyan helyzetbe hozza, mintha a kár meg sem történt volna.
A károkozó kötelességei
Az, aki másnak kárt okoz, köteles a kártérítés megfizetésére. A kár pénzbeli megtérítése történhet egy összegben vagy járadék formájában is.
A kártérítési kötelezettség a kár bekövetkeztekor azonnal esedékes. Ha ekkor nem történik meg a kártérítés, akkor a károkozó ettől az időponttól köteles a kártérítés megfizetésére.
Terhelik-e kötelezettségek a károsultat?
A károkozó mellett a károsultnak is vannak kötelezettségei. Ilyen például a kármegelőzési, kárenyhítési, illetve kárelhárítási kötelezettség. Amennyiben a kár ezen kötelezettségek elmulasztása folytán következett be, a károkozót nem terheli a kártérítési kötelezettség.
A kártérítés formái
Kártérítésként nem csupán egy meghatározott összeget lehet megállapítani, hanem járadékot, vagy e kettő kombinációját is.
Általános kártérítés
Amennyiben a kár egészének vagy egy részének a mértéke pontosan nem számítható ki, a károkozó olyan összegű általános kártérítés megfizetésére köteles, amely a károsult teljes anyagi kárpótlására alkalmas.
Az általános kártérítés járadékként is megállapítható.
Visszakövetelésének akkor sincs helye, ha később kiderül, hogy a tényleges kár mértéke végül nem érte el az összeget. Továbbá, többletkövetelést akkor sem lehet kérni, ha úgy alakul, hogy a tényleges kár összege meghaladja az általános kártérítés összegét.
Járadék
A járadék a jövőben rendszeresen és bizonyosan felmerülő károk kompenzálására szolgáló pénzbeli szolgáltatás. Megállapítása például abban az esetben szükséges, ha a kártérítés a munkavállaló tartását vagy tartásának kiegészítését szolgálja.
Rendeltetése alapján az alábbi főbb típusok léteznek:
- jövedelempótló járadék,
- költségtérítési járadék,
- tartást pótló járadék.
Összegzés
A kártérítési jogszabályok és elvek kiterjednek mindennapi életünk számos területére, és segítenek biztosítani, hogy az érintettek méltányosan kezeljenek minden olyan helyzetet, ahol kár következett be.
További felmerülő kérdések esetén a Szerzi platform ügyvédei az online jogi tanácsadás szolgáltatás keretében segítenek eligazodni Önnek a jog világában.