Mindannyiunk számára fontos, hogy tudatos és felelős döntéseket hozzunk pénzügyeink tekintetében. Beletartoznak ebbe a házasság folyamán a családi vagyonba került vagyon elemek, melyek a házasság felbontását követő vagyonmegosztás során pedig nem minden esetben egyértelmű, hogy valójában kihez és mekkora mértékben tartoznak. Az élet hozta váratlan fordulatok következtében a vagyonmegosztást kaotikus körülmények övezhetik.
A házassági vagyonközösség
A házassági vagyonközösség az életközösség létesítésével jön létre, melynek pontos időpontja a polgári házasságkötés. A házassági vagyonjog szerint a házastársak belső jogviszonyára vonatkozik, beleértve, hogy ők miképp számolnak el egymás irányába.
Házassági vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek.
A házassági vagyonközösség két feltétele a házasságkötés, illetve az életközösség létrejötte.
Vagyonközösség megszűnése
Mindenki életében vannak váratlan, előre nem látott események. Az egyik ilyen fájdalmas esemény a válás. Ebben az esetben az érzelmi megpróbáltatások mellett jogi következményekkel is jár e folyamat. Az egyik ilyen jogi feladat a vagyonközösség megszüntetése, mely vagyonmegosztás keretében történik.
A vagyonmegosztás
Szerződéssel vagy megállapodással van lehetőségünk a házasság és életközösség megszüntetésére vonatkozó vagyonmegosztásra. Ennek feltétele a megfelelő alakiság. Az ügyvéd által ellenjegyzett teljes bizonyító erejű magánokirat vagy a közokirati forma kerülhet szóba.
Van azonban lehetőség a bírósági úton történő vagyonmegosztásra is, mely alatt a pereskedést kell érteni. Ennek hivatalos megnevezése a házassági vagyonjogi per. Fontos megemlíteni, hogy ez a házassági bontópertől elkülönül, önálló peres eljárásnak minősül.
Vagyonmegosztás szerződéssel
A házassági vagyonjogi szerződés köthető még az életközösség létrejöttét megelőzően, annak kezdetekor, illetve azt követően is. Fő célja a vagyonelemek hovatartozásának rendezése a felek – akik mind házasulandók, mind házastársak lehetnek – között a biztosítás kedvéért, illetve mielőtt még jogi bonyodalmakba keverednek és peres eljárásba alakul át a vagyonmegosztás.
A vagyonjogi szerződés tartalma
A felek a szerződés tartalmát saját érdekeinek megfelelően alakíthatják. A felek a szerződésben rendelkezhetnek:
- a jövőben megszerzendő vagyonszaporulatokról,
- meghatározott vagyonelemekre eltérő vagyonjogi rendszereket köthetnek ki,
- rendelkezést közös lakás használatára,
- eltérő szabályokat alkalmazhatnak kezelésre, rendelkezésre vagy használatra.
Összegzés
A házassági vagyonmegosztás egy rendkívül stresszes, megterhelő és idegőrlő folyamat, éppen ezért érdemes előrelátóan és körültekintően eljárnunk már az első lépés előtt, illetve megfontolni, hogy van-e lehetőség a kialakult helyzet megoldására.
Amennyiben úgy döntünk, hogy a házassági bontókeresettel és vagyonmegosztással szeretnénk élni, illetve bármely jogszabályi rendelkezéssel problémánk akad, a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek online jogi tanácsadás keretében az Ön rendelkezésére állnak a folyamat megkönnyítésének érdekében.