Amennyiben egy cég alapítására adjuk a fejünket, akkor tisztában kell lennünk a pontos jogi feltételekkel, társasági formákkal, kezdőtőkékkel. A cégalapítás világa összetett és cseppet sem könnyű. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb kezdő lépéseket, hogy gördülékenyen mehessen végbe tervünk megvalósulása.
Ki alapíthat céget?
Céget alapíthat Magyarországon természetes és jogi személy, aki eleget tesz a gazdasági társaság alapításához szükséges hatályos jogszabályi rendelkezéseknek. Ez azt jelenti, hogy például az alapító személy nem áll hatósági vagy bírósági eltiltás hatálya alatt.
Alapítható cégformák
Megkülönböztetünk társas formában működő és egyszemélyes formában működő cégformákat.
Társas formában működő cégformák:
- Közkereseti Társaság (Kkt.)
- Betéti Társaság (Bt.)
- Korlátolt Felelősségű Társaság (Kft.)
- Zártkörűen működő Részvénytársaság (Zrt.)
- Nyilvánosan működő Részvénytársaság (Nyrt.)
Egyszemélyes formában működő cégformák:
- Egyszemélyes Korlátolt Felelősségű Társaság
- Egyszemélyes Zártkörűen működő Részvénytársaság
Azt, hogy milyen társasági forma lesz számunkra a megfelelő, nagyban meghatározza a rendelkezésre álló tőkénk, vagy a szándékunk az üzlettársak bevonására, illetve az adózási terhek mértéke.
A jegyzett tőke
A jegyzett tőke az a vagyon, amelyet a tagok a cég alapításakor a társaság rendelkezésére bocsátanak. Ezt nem minden társasági formánál hívják ugyan úgy, például a Kft.-nél törzstőkének, az Rt.-nél alaptőkének. Kft. esetében minimum 3.000.000,-Ft összegű tőkét kell a társaság rendelkezésére bocsátani, Zrt. alapításához pedig minimum 5.000.000,-Ft szükséges.
Cégnév választása
Egy cég alapításakor kiemelt fontosságú a megfelelő cégnév megtalálása. A cég nevének tartalmazni kell a társasági formát és egy vezérszót. A jogi személy neve nem kelthet a valósággal ellentétes látszatot.
A vezérszó elősegíti a cég azonosítását, megkülönbözteti más cégektől. Lehet rövidítés, idegen nyelvű kifejezés, mozaikszó. Természetesen más cég nevét nem használhatjuk, valamint összetéveszthető sem lehet már létező cégnevekkel.
A jogi személy nevében a jogi személy típusát, ha a név a jogi személy tevékenységét is tartalmazza, akkor a tevékenységet is magyar nyelven, a magyar helyesírás követelményeinek megfelelően kell feltüntetni.
Székhely, telephely, fióktelep
A társaság székhelye a cég bejegyzett irodája. Fontos azonban odafigyelni arra, hogy amennyiben nem a tagok tulajdonában lévő ingatlanban van, akkor az ingatlan tulajdonosától egy hozzájáruló nyilatkozat szükséges, melyben engedélyezi ingatlanának a cég székhelyeként történő bejegyzését. A székhelyet cégtáblával kell megjelölni.
A telephely az a tartós, önállósult üzleti letelepedéssel járó hely, amely a cég székhelyétől eltérő helyen található.
A fióktelep pedig az a telephely, amely más településen van, mint a cég székhelye.
Konklúzió
A cégalapítás számos jogi kérdést von maga után, melyekkel érdemes tisztában lennünk mielőtt belevágunk. Amennyiben segítségre van szüksége, keresse bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédeinket az online jogi tanácsadás szolgáltatáson keresztül.